Yükseköğretim  Kurumları Sınavı  (YKS)

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

2018 yılında itibaren uygulanacak olan üniversite yerleştirme sınavının adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak değiştirildi. YKS Haziran ayı içersinde iki gün ve iki oturumda yapılacak.   1. Oturum Temel yeterlilik Testi (TYT), 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) olarak adlandırıldı. Bunu şöyle formüle edebiliriz:
TYT+AYT =YKS
23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah,Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT),
24 Haziran 2018 Pazar günü sabah ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) uygulanacak. Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir.
İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.
Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacaktır.
TYT oturumunda, sosyal ve fen bilimleri kazanımları örtük olarak değil, açık ve müstakil bir şekilde sorulacaktır. Yani, 40 Türkçe sorusunun yanına 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe, 5 Din Kültürü sorusu eklenmiştir. 40 Matematik sorusunun yanına da 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji sorusu eklenmiştir.
Adayların tümü   1. Oturum sınavı TYT’nin tamamından sorumlu olacaklardır.
  1. Oturumda;
Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır.
  • Adayın Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinden birinin oluşması için ilgili iki testten 80 soru cevaplandırması gerekmektedir.
  • Adayın, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinin üçünün de oluşması için dört testin tüm sorularını yani 160 soru cevaplandırması gerekmektedir.
  • Adayın, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekmektedir.
  • Adayın, Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekmektedir.
YKS’de birinci oturumda (TYT) bir, ikinci oturumda (AYT) bir olmak üzere toplam iki kitapçık verilecektir. Yabancı Dil oturumuna sınavına girecek adaylar için ayrıca kitapçık verilecektir.
Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile başvurulabilecektir. Bu programlara başvurabilmek için YGS-LYS sisteminde olduğu gibi TYT puanının da en az 150 ve üzeri olması gerekmektedir.
Tüm bu bilgiler , YKS Ankara Testfen Eğitim Kurumu’na başvuran, devam eden öğrencilere ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Böylelikle öğrenciler  neyi nasıl yapacaklarını bilerek ve hedeflerini önceden belirlemiş olarak  derslere başlamış olacaklardır.

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.